EL
Greek Travel Pages

OINOUSSES, Island complex, NORTH AEGEAN

You are here GREECE NORTH AEGEAN OINOUSSES

OINOUSSES Photo gallery


OINOUSSES Island complex NORTH AEGEAN

Overview

  Ανατολικά της Χίου, απέναντι από την Λαγκάδα, βρίσκεται το νησιωτικό σύμπλεγμα των Οινουσσών. Η όμορφη πόλη του νησιού, Αιγνούσα, χτισμένη αμφιθεατρικά πάνω σε ένα απότομο λόφο, αποτελείται από ψηλά παραδοσιακά και πολυτελή σπίτια, με στενά δρομάκια, πλακόστρωτα.
  Το καλοκαίρι το νησί έχει πολλή κίνηση, αφού πολλοί Οινουσσιώτες έρχονται για διακοπές. Από τις Οινούσσες κατάγονται πολλές εφοπλιστικές οικογένειες. Στο νησί υπάρχουν πολλές εκκλησίες και εξωκλήσια. Η εκκλησία όμως που ξεχωρίζει στο κέντρο της πόλης, είναι η όμορφη εκκλησία του Αγίου Νικολάου με τα πολλά αφιερώματα.
  Τρία (3) χιλιόμετρα βορειοδυτικά από την πόλη, συναντάει κανείς το υπέροχο μοναστήρι του Ευαγγελισμού.
  Το ησυχαστήριο χτίστηκε το 1962 σε βυζαντινό ρυθμό από δύο εφοπλιστικές οικογένειες. Οι θρησκευτικές τοιχογραφίες που το κοσμούν έχουν φτιαχτεί από τον διάσημο αγιογράφο, Φώτη Κόντογλου, και είναι μοναδικές. Οι 18 καλόγριες που ζουν σ' αυτό και το φροντίζουν, έχουν καταφέρει να δώσουν στο μοναστήρι τη μορφή ενός επίγειου παράδεισου.
  Το ησυχαστήριο του Ευαγγελισμού, οι υπέροχες παραλίες, περιμετρικά του νησιού, σε συνδυασμό με την καθαρή θάλασσα, είναι δυνατά κίνητρα για κάποιον να επισκεφτεί το νησί.
This text is cited May 2004 from the Promoting Tourism Prefectural Committee of Chios

Find within OINOUSSES

pin
14
Related Destinations
View
bed
3
Hotels & Accommodation
View
Boat
Domestic sea schedules

Additional area information for OINOUSSES

Choose one from the list below or click here to see them all (6) members only


Total area information: 18 information found around the area

Geographical Data

Type of location: Wetland, Ancient name
Other Names: AGNOUSSES, INOUSSES (Alternative), OINOUSAI, OENUSSAE, OINOUSSAI (Bibliography)
Postal Code: 82101
Tel +30 22710
Longitude: 26o 15' 39.81" E
Latitude: 38o 30' 11.68" N

Located:
Northeast (NE) of: CHIOS, Island, NORTH AEGEAN , GREECE

Ferry Departures
From

Copyright 1999-2019 International Publications Ltd.